

Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną i gospodarczą wywołaną obostrzeniami i pandemią koronawirusa, wielu przedsiębiorców ma zrozumiałe problemy z prowadzeniem i rozwijaniem własnej firmy. Część biznesów zmienia swój charakter, chcąc dostosować się do nowych warunków. Walczy na wszelkie możliwe sposoby, aby pozostać w grze, przetrwać gorszy moment, albo wręcz wykorzystać go na swoją korzyść. Nie wszyscy mają jednak taką możliwość i nie wszystkim niestety się to uda. Coraz częściej z tej walki przedsiębiorca musi wrócić na tarczy. Przychodzi wtedy czas na trudną decyzję o zawieszeniu albo nawet zamknięciu firmy.
W dzisiejszym wpisie podsumujemy najważniejsze informacje dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej. Głównie po to, abyście mieli pełną wiedzę i tym samym możliwość przeanalizować to rozwiązanie pod własnym kątem. Zwłaszcza jeśli znaleźliście się na biznesowym zakręcie…
Zawieszenie działalności gospodarczej – najważniejsze informacje
Jeszcze nie tak dawno, gdy wydawało się, że pandemia zwolniła i powoli wszystko wraca do normy, zachęcaliśmy Was do założenia własnej firmy. Trudno było podejrzewać, że obostrzenia wrócą, gospodarka znów wstrzyma oddech, a my będziemy opowiadać Wam o zawieszaniu działalności gospodarczej. Rzeczywistość niektórym nie pozostawia wyboru. Czym jest zawieszenie działalności, o czym trzeba pamiętać i jak to zrobić krok po kroku?
Przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) mogą zrobić przerwę w prowadzeniu firmy w zasadzie w każdym momencie. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Sam proces jest dość prosty, dużo ciężej podjąć samą decyzję wraz ze wszystkimi jej konsekwencjami.
Najważniejszą korzyścią (o ile można mówić o korzyściach) w okresie w zawieszenia jest zwolnienie ze składek ZUS i podatków dochodowych. Za okres zawieszenia działalności nie ma obowiązku wpłacania zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie musicie też składać deklaracji ZUS ani VAT. Jednocześnie nie możecie osiągać przychodów w związku z zawieszoną działalnością. A co możecie?
W okresie zawieszenia przedsiębiorca może:
• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
• przyjmować należności i regulować zobowiązania (powstałe przed datą zawieszenia),
• osiągać przychody finansowe z czynności sprzed zawieszenia,
• zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
• powołać zarządcę sukcesyjnego,
• zostać poddany kontroli.
Dwie ważne sprawy, zawieszenia można dokonać z dowolnego powodu i na dowolny okres (nawet bezterminowo), z tym zastrzeżeniem że nie może być to okres krótszy niż 30 dni. Nie będziesz mógł jednak zawiesić działalności jeśli zatrudniasz pracowników.
A skoro jesteśmy już przy kwestii pracowników. Zanim zgłosicie zawieszenie firmy trzeba b będzie rozwiązać wszystkie umowy o pracę. Umów zleceń albo o dzieło nie trzeba kończyć. Możecie zrobić sobie przerwę również gdy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, rodzicielskim. Zwolnionych pracowników należy wyrejestrować z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy.
Warto przemyÅ›leć czy wybrana data zawieszenia dziaÅ‚alnoÅ›ci nie koliduje z czynnoÅ›ciami, jakie wykonaÅ‚eÅ› lub planujesz wykonać jeszcze jako przedsiÄ™biorca. Także najwiÄ™cej pracy jest od strony organizacyjnej. Data rozpoczÄ™cia zawieszenia może pokrywać siÄ™ z datÄ… zÅ‚ożenia wniosku do CEIDG, natomiast można wskazać datÄ™ wczeÅ›niejszÄ… lub późniejszÄ… niż ta na wniosku. JeÅ›li we wniosku o zawieszenie wskażesz datÄ™ wznowienia dziaÅ‚alnoÅ›ci, dziaÅ‚alność zostanie wznowiona we wskazanym dniu bez koniecznoÅ›ci informowania urzÄ™du albo dodatkowych wniosków. JeÅ›li tej daty nie podacie, dziaÅ‚alność bÄ™dzie zawieszona bezterminowo. Do Waszego odwoÅ‚ania, albo definitywnego zamkniÄ™cia firmy. Pozostaje jeszcze jedna sprawa, która czÄ™sto zastanawia przedsiÄ™biorców – co z ZUSem?
Zawieszenie działalności a ZUS
Na podstawie Waszego wniosku o zawieszenie działalności urząd miasta przesyła zawiadomienie do ZUS, który sporządza właściwe dokumenty i dokonuje czasowego wyrejestrowania:
- płatnika składek (ZUS ZWPA),
- z ubezpieczeń (ZUS ZWUA),
- z ubezpieczeń osoby współpracującej z przedsiębiorcą (ZUS ZWUA)
- członków rodziny przedsiębiorcy (ZUS ZCNA)
- członków rodziny osoby współpracującej z przedsiębiorcą (ZUS ZCNA)
Po wyrejestrowaniu z ZUS przedsiębiorca automatycznie przestaje mieć obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nie ma też obowiązku składania do ZUS żadnych dokumentów rozliczeniowy. Płatnik składek ZUS nie podlega ubezpieczeniu od dnia zawieszenia działalności aż do dnia poprzedzającego dzień, kiedy zostanie ona wznowiona. A co jeśli zawieszenie działalności wypada w trakcie miesiąca?
W sytuacji, gdy przedsiębiorca zawiesi działalność w trakcie trwania miesiąca, składki na ubezpieczenia społeczne powinien obliczyć proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności. Najpierw należy podzielić kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, przez liczbę dni w miesiącu w którym nastąpiło zwieszenie działalności. Następnie mnożymy wynik przez liczbę dni (licząc soboty i niedziele), w których przedsiębiorca prowadził działalność ( i tym samym podlegał ubezpieczeniom) w tym danym miesiącu. Proste? Mamy nadzieję, że tak. Jeśli macie dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące ZUSu, podatków, księgowości, zachęcamy do skorzystania z doradztwa naszych specjalistów.


Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku?
O zawieszenie działalności możecie wnioskować na trzy sposoby. Podczas wizyty w urzędzie, co w czasie pandemii może być utrudnione, albo wymagać wcześniejszego telefonu i umówienia wizyty. Nadal jednak jest możliwe. Możecie też załatwić sprawę listownie lub online. Ten ostatni sposób wydaje się najlepszy natomiast krótko opiszemy wszystkie trzy.
Zawieszenie działalności w urzędzie
Wniosek można złożyć osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Tak jak wspominaliśmy możecie spodziewać się jednak pewnych utrudnień. Urzędnik, który przyjmie Wasz wniosek, potwierdzi czynności i najpóźniej do następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG. W trakcie wizyty musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub innych dokument potwierdzający tożsamość. Wniosek możesz mieć już wypełniony wcześniej. Anonimowo, bez zakładania konta na stronie CEIDG (o czym opowiemy dalej). Formularza nie musisz nawet drukować. Po uzupełnieniu otrzymasz kod, dzięki któremu w trakcie wizyty w urzędzie, pracownik szybko go znajdzie w CEIDG. Znjadzie, wydrukuje i przekaże do podpisania.
Wniosek w urzędzie może złożyć też pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych. Jeśli zgłosiliście pełnomocnika do CEIDG, nie będzie konieczności udzielać dodatkowego pełnomocnictwa. Jeśli pełnomocnik jest ujawniony w CEIDG nie będzie wiązało się to z żadnym kosztem. W przypadku pisemnego pełnomocnitwa – opłata skarbowa wynosi 17 zł (nie dotyczy najbliższej rodziny).
Zawieszenie działalności listownie
Wypełniony wniosek możesz wysłać też listem poleconym. Powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza. Poza wnioskiem można dołączyć pełnomocnictwo i dowód opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Mogą Wam się przydać dokumenty, także aby oszczędzić Wam zachodu poniżej znajdziecie te niezbędne, które pomogą Wam zawiesić działalność listownie. A tutaj znajdziecie więcej informacji odnośnie zawieszenia działalności.
• Tutaj znajdziecie instrukcję złożenia wniosku • Tutaj znajdziecie wzór wniosku o zmianę wpisu (CEIDG-1) • Tutaj znajdziecie wzór pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych
Zawieszenie działalności przez Internet
Nawet jeśli wcześniej nie korzystaliście z platformy internetowej CEIDG możecie zawiesić działalność przez Internet. Najlepszym sposobem będzie zrobienie tego z pomocą Profilu Zaufanego. Czyli w praktyce oznacza to, że wystarczy, że masz konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu (ich listę znajdziesz na stronie Profilu Zaufanego). Możesz też załatwić sprawę dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu, którym podpiszesz swój wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego.
Zwieszenie działalności online krok po kroku:
• Załóż konto w CEIDG, • Aktywuj swoje konto, czyli kliknij w link aktywacyjny wysłany na adres e-mail podany przez ciebie przy rejestracji • Zaloguj się do swojego konta i wybierz z menu Operacje: Zawieś działalność gospodarczą • Uzupełnij wniosek • Podpisz i wyślij wniosek – za pomocą Profilu Zaufanego lub certyfikatu (czyli kwalifikowanego podpisu elektronicznego), • Czekaj aż system poinformuje cię o złożeniu wniosku (komunikat na ekranie o wysłaniu) • Poczekaj na Urzędowe Poświadczenie Odbioru wysłane na adres e-mail podany przy rejestracji
Jeśli składasz wniosek o zawieszenie działalności przez internet, możesz skorzystać z pełnomocnika, którego dane zostały opublikowane w twoim wpisie w CEIDG. Pełnomocnictwo musi jednak obejmować swoim zakresem czynność zawieszenia działalności gospodarczej.
Jak zawiesić działalność spółki cywilnej?
Spółkę cywilną możesz zawiesić na podobnych zasadach co działalność. Są jednak pewne istotne różnice, o których musicie wiedzieć. Poniżej przedstawiamy w skrócie jak to zrobić.
• w pierwszej kolejności zgłaszamy zawieszenie do GUS (rejestr REGON), nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej • następnie zgłaszamy zawieszenie do urzędu skarbowego (formularz NIP-2) również, nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia • potwierdzamy zawieszenie w CEIDG, zgłaszamy po dopełnieniu formalności • potwierdzasz zawieszenie: zgłaszasz je dopiero po dopełnieniu formalności • wniosek o zawieszenie składamy na formularzu CEIDG-1, z załącznikiem CEIDG-SC (jako wspólnik spółki cywilnej)
Tutaj ważna uwaga. Zawieszenia spółki cywilnej muszą dokonać wszyscy wspólnicy! W praktyce oznacza to, że wszyscy wspólnicy muszą zgłosić zawieszenie i złożyć wniosek.
Jeśli ten temat zyska Waszą uwagę, w kolejnych wpisach zagłębimy się w niego trochę bardziej. Także jeśli macie sugestie, napiszcie w komentarzach. A jeśli pojawiły się u Was dodatkowe pytania i wątpliwości dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej i szukacie doradztwa albo pomocy prawnej, zachęcamy do kontaktu. Możemy przeprowadzić Was przez cały proces, pomóc w odpowiedniej organizacji i powrotu do działalności.
Kryzys wcale nie musi oznaczać konieczności zwieszania czy zamykania działalności. Dobrym rozwiązaniem jest optymalizacja kosztów firmowych. Możemy zaproponować wsparcie najważniejszych procesów firmowych w ramach outsourcingu. Opieka księgowa, kadrowa, prawna, informatyczna albo marketingowa na którą Cię stać. Porozmawiajmy o szczegółach!