

Umowa o pracę może być rozwiązana z wielu powodów i na kilka sposobów. Można rozwiązać ją za porozumieniem stron, jak również może zostać wypowiedziana przez jedną ze stron. W zależności od konkretnej sytuacji, można zrobić to z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub nie. W dzisiejszym wpisie omówimy szerzej te kwestie. Nie tylko udostępniamy darmowy wzór wypowiedzenia ale też podpowiemy Wam, co dany dokument musi zawierać i jakie niesie konsekwencje zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Zapraszamy!
RozwiÄ…zanie umowy za porozumieniem stron
Co to znaczy, że umowa jest rozwiązywana za porozumieniem stron? Odpowiedzią niech będzie Kodeks Pracy (Art. 30), który mówi, że rozwiązanie umowy o pracę może wyjść zarówno z inicjatywy pracownika, jak i pracodawcy. Jedna strona proponuje warunki zakończenia umowy, a druga się na nie godzi. To nazywamy porozumieniem. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie umowy o pracę następuję w terminie i na warunkach jakie wspólnie ustalą obie strony umowy. Niezależnie czy autorem wypowiedzenia jest pracodawca, czy pracownik, druga strona musi na nie odpowiedzieć. Jeśli na pisemne wypowiedzenie nie będzie pisemnej odpowiedzi, będzie to oznaczało, że nie strona nie zgadza się na przedstawione warunki. A co dokładnie powinno znaleźć się w wypowiedzeniu za porozumieniem stron?
Co zawiera wypowiedzenie za porozumieniem stron?
- miejscowość i data
- dane pracownika i pracodawcy
- prośba o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron ze wskazaniem proponowanego terminu jej rozwiązania
- sposób w jaki obie strony zgadzają się rozwiązać umowę
- warunki na jakich będzie świadczona praca do czasu rozwiązania umowy
- data i podpis
Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron jest jednÄ… z częściej praktykowanych form rozwiÄ…zywania umowy o pracÄ™. Głównie dlatego, że pracownik i pracodawca, zazwyczaj sÄ… w stanie siÄ™ porozumieć i wspólnie opracować rozwiÄ…zanie. Nie jest to też skomplikowany dokument, natomiast udostÄ™pniamy jego wzór do pobrania na dole wpisu, żeby oszczÄ™dzić Wam zachodu. A teraz skupimy siÄ™ na pozostaÅ‚ych formach wypowiedzenia umowy o pracÄ™ – z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jak również bez zachowania tego okresu.
Umowa o pracÄ™ a okres wypowiedzenia
Zanim przejdziemy do samego wypowiedzenia umowy, warto podsumować jak wygląda kwestia okresów wypowiedzenia. Czym w ogóle jest okres wypowiedzenia? Przyjmuje się, że jest to czas, który ma upłynąć od złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu,do dnia rozwiązania stosunku pracy z mocy tego oświadczenia. Okres wypowiedzenia nie może być krótszy od okresów ustanowionych przez Kodeks pracy. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby strony w umowie ustaliły, że będzie on dłuższy niż ten wynikający z ustawy.
Jeśli umowa o pracę zawarta jest na czas określony, to jej zakończenie wypada w dniu ustania stosunku pracy, który został wyznaczony w umowie. Przy czym czas trwania umowy o pracę na czas określony, to maksymalnie 33 miesiące. Natomiast jeśli umowa o pracę zawarta jest na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia uzależniony jest od okresu Twojego zatrudnienia u danego pracodawcy. Przedstawia się to następująco:
- Okres 2 tygodni — w przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy
- Okres 1 miesiąca — w przypadku zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące — zatrudnieni przez co najmniej 3 lata.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku umowy na okres próbny:
- Okres 3 dni roboczych – jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
- Okres 1 tygodnia – jeżeli okres próbny jest dÅ‚uższy niż 2 tygodnie
- Okres 2 tygodnie – jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiÄ…ce
Do okresu zatrudnienia wliczany jest łączny okres pracy u danego pracodawcy. W pewnych sytuacjach może być wliczany również okres pracy u poprzedniego pracodawcy. Na przykład gdy zmieni się właściciel firmy. Co ważne, w trakcie okresu wypowiedzenia, pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Całkowicie lub częściowo. Z tym, że pracownik nadal zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wiedząc już czym dokładnie jest okres wypowiedzenia, możemy przejść do kolejnej formy wypowiedzenia umowy o pracę. Z zachowaniem okresu wypowiedzenia i bez jego zachowania. Darmowe wzory obu wypowiedzeń można natomiast pobrać klikając na poniższą grafikę.



Wypowiedzenie umowy o pracÄ™ z zachowaniem okresu wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (przewidzianego w przepisach) może złożyć i pracownik i pracodawca. Różnica jest jedynie taka, że na pracodawcy (w przypadku umowy na czas nieokreślony) spoczywa obowiązek uzasadnienia powodów wypowiedzenia. Pracodawca w wypowiedzeniu musi też poinformować pracownika o przysługujących mu prawach. Co dokładnie musi zawierać wypowiedzenie?
Co zawiera wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia:
- miejscowość i datę,
- dane pracodawcy i dane pracownika
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z określeniem daty jej zawarcia oraz stron umowy
- oświadczenie o zachowaniu okresu wypowiedzenia z dokładnym określeniem terminu
- podpis strony wypowiadajÄ…cej umowÄ™ oraz strony przyjmujÄ…cej
- dodatkowo w przypadku pracodawcy – uzasadnienie wypowiedzenia i pouczenie o przysÅ‚ugujÄ…cym pracownikowi prawie do odwoÅ‚ania siÄ™ do sÄ…du pracy
Teraz przejdziemy do wypowiedzenia umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. To specyficzna sytuacja, na którą dobrze będzie spojrzeć oczami pracownika i pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy o pracÄ™ bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracownika
Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę może wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia w określonych sytuacjach. Do takich z pewnością należy łamanie jego praw, czy naruszanie obowiązków pracodawcy. Może wypowiedzieć umowę, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie będzie w stanie poprawić tego stanu.
Pracownik chcąc rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, musi zrobić to na piśmie. Musi określić w wypowiedzeniu przyczynę, która jest uzasadnieniem decyzji o rozwiązaniu umowy. Takie pismo pracownik może złożyć w terminie miesiąca od uzyskania informacji o okolicznościach, które uzasadniają wypowiedzenie. A jak sytuacja wygląda od strony pracodawcy?
Wypowiedzenie umowy o pracÄ™ bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracodawcÄ™
Tak jak to miało miejsce w przypadku pracownika, aby pracodawca mógł rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, muszą pojawić się do tego konkretne przesłanki. Wśród nich należy wymienić rażące naruszenie przez pracownika jego obowiązków, popełnienie przez niego przestępstwa, co uniemożliwiałoby dalsze zatrudnienie go na danym stanowisku. Podobnie w przypadku utraty przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy, czy nadmiernie przedłużającej się nieobecności (po zakończeniu okresu ochronnego). Tak jak pracownik, pracodawca na złożenie wypowiedzenia ma miesiąc od momentu gdy uzyska informację o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia powinno zawierać:
- miejscowość i datę
- dane pracodawcy i dane pracownika
- w przypadku pracownika – oÅ›wiadczenie o wypowiedzeniu umowy na podstawie art. 55 Kodeksu pracy z okreÅ›leniem daty jej zawarcia (oraz stron umowy)
- w przypadku pracodawcy – oÅ›wiadczenie o wypowiedzeniu umowy na podstawie art. 52 lub 53 Kodeksu pracy z okreÅ›leniem daty jej zawarcia (oraz stron umowy), oraz pouczenie o prawie pracownika do odwoÅ‚ania siÄ™ w sÄ…dzie pracy
- w przypadku pracownika i pracodawcy – uzasadnienie powodów rozwiÄ…zania umowy
- podpis strony wypowiadajÄ…cej umowÄ™ i strony przyjmujÄ…cej
Wzór wypowiedzenia umowy o pracę do pobrania
Mamy nadzieję, że przedstawione dziś informacje, będą dla Was pomocne. Zależało nam aby w tym wpisie nie tylko udostępnić wzory wypowiedzeń, ale też omówić najważniejsze szczegóły dla lepszego zrozumienia. Zgodnie z obietnicą udostępniamy też do pobrania wzory wypowiedzenia umowy o pracę w kilku wersjach, ale jednym pliku. Wystarczy kliknąć na poniższą grafikę, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście:



ZachÄ™camy przedsiÄ™biorców do skorzystania z naszej obsÅ‚ugi kadrowej i ksiÄ™gowej. DziÄ™ki czemu bÄ™dziecie mieć pewność, że wszystkie sprawy pracownicze (i nie tylko), bÄ™dÄ… odpowiednio zorganizowane i dopilnowane. Nie tylko w kontekÅ›cie dzisiejszego tematu głównego czy wypowiadania umów. Outsourcing ksiÄ™gowo-kadrowy jaki proponujemy, daje dużo wiÄ™ksze perspektywy, wykraczajÄ…ce poza możliwoÅ›ci samodzielnej kadrowej, czy ksiÄ™gowej, a jednoczeÅ›nie generujÄ… znacznie niższe koszty. Skontaktujcie siÄ™ z nami – chÄ™tnie opowiemy o tym wiÄ™cej!