

W związku z pandemią koronawirusa i kryzysem gospodarczym jaki ze sobą niesie, rząd przygotował i wdrożył specjalny pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i nie tylko. To tak zwana tarcza antykryzysowa . W dzisiejszym wpisie podsumujemy najważniejsze informacje, przedstawimy też w łatwy i czytelny sposób jakie rozwiązania zostały przygotowane i jak można z nich skorzystać. Zapraszamy!
Tarcza antykryzysowa – główne zaÅ‚ożenia
Tarcza antykryzysowa to próba wyjścia na przeciw zagrożeniu jakie wywołała pandemia i pakiet ustaw, które mają pomóc przeciwdziałać kryzysowi. Można powiedzieć, że jej główne założenia skupiają się na pięciu podstawowych filarach:
- ochronie pracowników (czyli miejsc pracy ich bezpieczeństwie)
- finansowaniu przedsiębiorców (pakiety pomocowe)
- ochronie zdrowia,
- wzmocnieniu systemu finansowego,
- inwestycjach publicznych
Mówi się, że wartość wsparcia w ramach rządowej tarczy wyniesie ok 212 miliardów złotych (czyli ok 10% PKB). Patrząc jednak na skalę kryzysu, niepewność gospodarczą i stale rozwijającą się pandemię, można przypuszczać, że to dopiero początek. Na tą chwilę poszczególne wydatki rozkładają się następująco:
- gotówkowy komponent rzÄ…dowy – ok. 67 mld zÅ‚ na wydatki budżetu paÅ„stwa, ZUS i funduszy celowych.
- pÅ‚ynnoÅ›ciowy komponent rzÄ…dowy – ok. 75,5 mld zÅ‚ na wakacje kredytowe i odroczone daniny, a także finansowanie pÅ‚ynnoÅ›ciowe w postaci kredytów i kapitaÅ‚u głównie z wykorzystaniem instrumentów finansowych Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR, BGK, KUKE, ARP).
- pakiet płynnościowy NBP o wartości ok. 70 mld zł, który zapewni niezbędną płynność i warunki kredytowe.
Większość regulacji związanych z tarczą antykryzysową została już wdrożonych w drodze specustawy o przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii koronawirusa, opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nadzorem KPRM we współpracy z innymi ministerstwami i instytucjami. Trwają pracę nad kolejną wersją pakietu, tzw. Tarczą antykryzysową 2.0, ale o tym za chwilę. Teraz skupmy się na tym co w praktyce oznacza to dla przedsiębiorców.
Jak dokładnie wyglądają zaproponowane rozwiązania? Kto i jak może z nich skorzystać?
Poniżej przedstawiamy krótko najważniejsze ustalenia, a wszystkie niezbędne szczegóły, z praktycznymi podpowiedziami jak z nich z korzystać i jakie warunki trzeba spełnić znajdziecie w naszym raporcie, który możecie pobrać za darmo klikając w poniższe grafiki. W pobranym Excelu znajdziecie wszystkie informacje z podziałem na rodzaje prowadzonej działalności.


Tarcza antykryzysowa, a jednoosobowa działalność
Dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową, rząd przygotował następujące rozwiązania:
- Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące
- Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
- Zwolnienie z podatku PIT od świadczenia postojowego
- Odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek ZUS
- Odroczenie terminu płatności należności podatkowych
Tarcza antykryzysowa a mikrofirmy do 9 pracowników
Dla przedsiębiorców prowadzących mikro firmę do 9 osób, rząd przygotował następujące rozwiązania:
- Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące
- Dofinansowanie do pensji pracowników
- Niskooprocentowana pożyczka ze środków Funduszu Pracy (która może zostać umorzona)
Tarcza antykryzysowa, a mała firma do 50 pracowników
Dla przedsiębiorców prowadzących małą firmę do 50 osób, rząd przygotował następujące rozwiązania:
- Dofinansowanie do pensji pracowników
- Pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP
- Pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym
Tarcza antykryzysowa, a średnia firma do 250 pracowników
Dla przedsiębiorców prowadzących średnią firmę do 250 osób, rząd przygotował następujące rozwiązania:
- Dofinansowanie do pensji pracowników
- Pożyczka obrotowa finansująca wypłatę wynagrodzeń w sektorze MŚP
- Pożyczka obrotowa na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym
W dokumencie dokładnie opisaliśmy nie tylko konkretne rozwiązania, ale też kryteria jakie trzeba spełnić, terminy jakich trzeba przestrzegać i dodatkowe informacje dotyczące rządowej tarczy antykryzysowej. Liczymy, że dzięki temu łatwiej będzie Wam zrozumieć w skorzystać z programu. Zwłaszcza, że zaraz po zaakceptowaniu pakietu ustaw, rząd zaczął aktywnie pracować nad kolejnymi, jako tarcza antykryzysowa 2.0.


Tarcza antykryzysowa 2.0
Tarcza Antykryzysowa 2.0 zmienia przepisy zawarte w aż 59 ustawach. Wprowadza kolejną transzę pomocową. Szczegóły znajdziecie pod tym linkiem, my natomiast przedstawimy poniżej jej główne założenia:
- Większe firmy także ze zwolnieniem z ZUS-u na 3 miesiące
- Znacznie rozszerzony krąg przedsiębiorców, którzy skorzystają z 3-miesięcznych wakacji składkowych w ZUS-ie. (dotychczas takie zwolnienie z ZUS-u dotyczyło samozatrudnionych oraz mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników). Po zmianach z wakacji składkowych skorzystają także firmy, które zatrudniają od 10 do 49 osób.
- Państwo pokryje połowę składek na ZUS tym przedsiębiorstwom pod warunkiem, że w tym okresie utrzymają zatrudnienie.
- Dłuższe postojowe dla samozatrudnionych i pracowników na umowie cywilnoprawnej
- Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także zatrudnione w ramach umowy cywilnoprawnej będą otrzymywały przez 3 miesiące świadczenie w wysokości 2 tys. złotych (pierwotnie wsparcie miało być udzielone na okres 1 miesiąca)
- Zasiłek dla rolników i ich rodzin, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ze względu na obowiązkową kwarantannę nie mogą wykonywać swojej pracy.
- Wsparcie dla organizacji pozarządowych, pożytku publicznego i zajmujące się wolontariatem (wsparcie na rzecz ochrony miejsc pracy)
- Zabezpieczenie środków finansowych służących powstrzymaniu COVID-19 przed egzekucją
- Nielimitowany internet w ramach dostępu do GOV.PL i usług medycznych online
- Dostęp do usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.
- Wsparcie eUsług w służbie zdrowia
- Szybki internet i sprzęt w placówkach ochrony zdrowia, który umożliwi prowadzenie zdalnej diagnostyki
- Uproszczenie działania usług pocztowych i usprawnienie funkcjonowania Poczty Polskiej:
- Wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów
Jak można siÄ™ domyÅ›lać to nie koniec zmian. Trudno powiedzieć ile wersji tarczy antykryzysowej bÄ™dzie potrzebne, aby kryzys w koÅ„cu zażegnać. PatrzÄ…c na komentarze specjalistów, przedsiÄ™biorców i pracowników – póki co nie udaÅ‚o siÄ™ wypracować optymalnych rozwiÄ…zaÅ„, które realnie zmieniÅ‚yby nieÅ‚atwÄ… sytuacjÄ™ biznesu w trakcie pandemii.
Pozostaje mieć nadziejÄ™, że pojawiÄ… siÄ™ kolejne pakiety pomocowe, a obecne rozwiÄ…zania zostanÄ… ulepszone. Nikt nie wie jak dÅ‚ugo potrwa lockout i jak głęboka bÄ™dzie recesja. Wiemy natomiast jak duży wpÅ‚yw pandemia ma na nasze życie, podkreÅ›laliÅ›my to w ostatnich wpisach – zapraszamy. JesteÅ›my też ciekawi Waszych spostrzeżeÅ„! Napiszcie w komentarzu jak oceniacie rzÄ…dowÄ… tarczÄ™ antykryzysowÄ…, co byÅ›cie zmienili i jak dajecie radÄ™ w trakcie pandemii. Powodzenia!